SyysMatin Markkinat 17.-18.9.2016

Kuva: Martti Hellström

Kuva: Martti Hellström

Espoon perinneseura oli taas SyysMatin markkinoilla jo perinteisellä telttapaikallaan tuomiokirkon kellotapulin vieressä.

Markkinoiden ajan hienon syyssään, leppoisan ja kiirettömän tunnelman vallitessa vierailijoiden määrä teltallamme oli ajoittain jopa ruuhkaista. Espoon monipuolinen historia kansien välissä tuntui kiinnostavan niin nuoria kuin vanhojakin ja myynnissä olevat kirjat saivat monet muistelemaan vuosikymmenien takaista espoolaista elämää.

Myynnissä olevista kirjoista yhtenä ”best seller” – kirjana mainittakoon uusin julkaisumme Aurora Karamzinin ja Träskändan kartanon tarina -kirja. Kirjan tekijöinä yhdistyksemme jäsenet Pirkko Kivimäki ja Esko Uotila. Kirjan voi tilata yhdistyksemme Perinnekaupasta.

Tavataan taas ensi vuonna SyysMatin markkinoilla!

Kari Forsberg

Kommentti on suljettu.